Blogumuz

Ahşap Ambalaj ve Farklılığımız

Ahşap Ambalaj ve Farklılığımızı anlatmadan önce genel manada ambalajı açıklamak isterim;

Ambalaj; içine konulan ürünü koruyan, en temiz ve en güvenilir koşullarda size ulaşmasını sağlayan, taşınmasını ve depolanmasını kolaylaştıran değerli bir malzemedir.

Bir ambalajın temel fonksiyonları;


İçermek,
Korumak/Muhafaza etmek,
Taşımak,
Bilgi vermek/Satak Olarak özetlenebilir.

Ambalajlar kullanım alanlarına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır;

Birincil ambalaj ya da satış ambalajı - nihai tüketiciye satılırken ürünü çevreleyen ambalajdır. Ürünle doğrudan temas halinde olan ambalajı ve satış birimini tamamlamak için gereken diğer ambalaj bileşenlerini (örneğin, kapak ve etiket) kapsamaktadır. İkincil ambalaj ya da grup ambalajı - satış ortamında kolay taşıma uygulamaları için satış birimlerini derlemek amacıyla kullanılan ambalajdır. Bu işlem, tüketiciye satmak üzere ürünleri gruplandırmak suretiyle yapılabilir (örneğin, shrink film ve oluklu mukavva kutu).

Üçüncül ambalaj ya da nakliye ambalajı - taşıma/nakliye esnasında oluşabilecek fiziksel hasarları önlemek için bir dizi satış biriminin ya da ikincil ambalajların taşınmasını/nakliyesini kolaylaştırmak amacıyla kullanır (Örneğin, oluklu mukavva kutu). Birim yük - Yükleme/boşaltma işlemleri için birden fazla dağıtım ambalajının bir araya gelerek oluşturduğu ambalaj grubuna birim yük denir (Örneğin, palet üzerinde streç filmle yeniden ambalajlanmış birim). Fonksiyonelliğin yanı sıra, bir ambalaj genellikle belirlenen varış noktasına göre de tanımlanır.Tüketici ambalajı - ticari bir satış noktasından son olarak tüketiciye bir satış birimi olarak ulaşan ambalajdır.

Koçist Orman Ürünleri 41 yıllık tecrübe ile üçüncül ambalaj çeşidi olan ahşap ambalaj malzemeleri üretmektedir. İstediğiniz ölçü ve ebatlarda ürettiğimiz ahşap ambalaj malzemelerimiz taşıma/nakliye esnasında oluşabilecek fiziksel hasarları en asgari seviyeye düşürmek için titizlikle üretilir.

Standart ölçü ve özel ölçü ile ilgili tüm talep ve ahşap ambalaj malzemesi ihtiyaçlarınız için kocist.com.tr 'yi ziyaret edin.

Tags: ahşap ambalaj, ahşap kafes, ahşap palet, ahşap sandık, ihracat kafesi, ihracat sandığı, ihracat ambalajı

İnşaatlık Kereste ve Özellikleri

Kereste kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır.

Her türlü binanın inşasında kullanmak için tasarlanan kerestelere inşaatlık kereste adı verilmektedir.

İnşaatlık kerestelerle, bina yapımında gerekli olan iskelet ve beton atma öncesi hazırlanan kalıplar yapılmaktadır. İnşaatlık keresteler, sökülerek daha sonra başka bir inşaatta da kullanılabilmektedir.


İnşaatlık Kereste Hangi Ağaçlardan Elde Edilir?

İnşaatlık keresteler yapıları gereği, diğer kerestelerden ayrılmaktadır. Çam ağacı, ladin ya da köknar türündeki ağaçlardan elde edilen inşaat kerestelerinin diğer kerestelerde belirgin farklılıkları da vardır. İnşaat kerestelerinin en ayırt edici özelliği ince kutur ağaç çeşitlerinden elde edilmiş olmalarıdır. İlk olarak doğrama amacıyla kullanılmayacak olan genç yaşlardaki ağaçlardan elde edilen keresteler, ihtiyaç duyulabilecek ölçülerde kesilerek hazırlanır. Ölçüleri, inşaat sektörünün kullanım ihtiyacı belirlemektedir. İnşaat keresteleri, kurutmaya ihtiyaç duyulmadan satışa çıkartılmaktadır.

İnşaat Kerestelerinin Diğer Özellikleri

Kurutma ihtiyacı olmadığından satışa hazırlanması daha kolay olan inşaat kerestelerinin, desen, renk gibi özelliklere gereksinimi yoktur. Farklı ölçülerde üretilmesinin sebebi de sektörde farklı boylarda keresteye ihtiyaç duyulmasındandır. İnşaat iskeletinin, çatısının ve işçilerin çalışması için gerekli iskelelerin hazırlanmasında oldukça etkili olan inşaat keresteleri, özel istekler dışında 3 veya 4 metrelik ölçülerde hazırlanmaktadır. İnşaat kerestelerinin ölçüleri, beşe on, sekize sekiz, ona on ya da kalıplık tahta isimleri ile anılmaktadır. Ölçüler nadir olarak isteğe bağlı şekilde farklı sayılarda olabilmektedir. Ancak farklı ölçülerde hazırlanan boyut ölçüleri ile hacim konusunda uyuşmazlıklar yaşanması çok olasıdır.

İskele Kalası

İskele kalası, inşaat keresteleri kategorisinde olmasına rağmen farklı bir alanda tanımlanabilir. İnşaatların özellikle dış cephe işlemleri için kurulan iskelelerde kullanılır. Hafif olması en önemli özelliği olmakla beraber, köknar ya da ladin ağaçların üretilmektedir. İskele kalaslarının boyları 3 metre ya da 4 metre olarak hazırlanmaktadır. Kalınlık ölçüsü ise genellikle 5 cm kabul edilmiştir. 20 cm genişliğinde olan sıklıkla kullanılan iskele kalaslarının 22 cm ve 25 cm ölçülerinde genişliği olanları da bulunabilmektedir. Aslında inşaat kerestelerinde de temel ayrım kullanım amacına göre yapılmaktadır. Özel bir özellik aranmadığından piyasada kolaylıkla bulunabilirler.

Tags: kereste, inşaatlık kereste, doğramalık kereste, mobilyalık kereste, kavak kereste, çam kereste