Tomruk

Firmamız her ebat ve malzemede isteğe bağlı olarak tomruk işlemektedir.


Kabuksuz orta çapı en az 21 cm, boyu 1,50 metre ve daha uzun olan yuvarlak oduna TOMRUK denir.


Tomruklama: Ağaç devrildikten sonra, gövde boyunca bütün dal, ur ve şişkinliklerden temizlenmesi, kabukların soyulması ve istenilen boylara bölünmesi işlemidir.


Meşe, Kayın, Gürgen gibi sert (yapraklı) ağaçların kabukları soyulmaz.


Tomruk Sınıfları;

I, II, III

Çam Türleri;

Karaçam, Sarıçam, Kızılçam, Fıstık Çamı, Halep Çamı

Köknar Türleri;

Batı Karadeniz Köknarı, Doğu Karadeniz Köknarı, Kazdağı Köknarı, Toros Köknarı

Sert (Yapraklı Ağaç) Tomrukları;

Meşe, Kayın, Gürgen, Dişbudak, Karaağaç, Akçaağaç, Kızılağaç, Çınar, Ihlamur, Kavak, Ökaliptus,Kestane, Ceviz, Kiraz

KARAÇAM

Yaşlı gövdesi derin çatlaklı, kalın ve boz renkli kabukları vardır. 40 m kadar boy, 1 m den çok çap yapabilen silindir biçiminde düzgün gövdeye sahiptir. Tepe yapısı yüksek mıntıkalarda ve sık meşcerelerde dar ve küçüktür.

Büyümesi çabuktur.Karaçamın odunları sert, dayanıklı, reçineli ve iyi kalitelidir.

Çivi ve vida tutma direnci iyi, işlenmesi kolay olduğundan yapı malzemesi olarak kullanılır.

KAYIN

30-40 m ye kadar boylanabilen kayının en belirgin özelliği, açık gri veya koyu gri renkli kabuklarının ağaçların hayatı boyunca çatlamadan düz ve pürüzsüz olarak kalmalarıdır. Genç sürgünleri tüylüdür.

Mobilya, kontrplak, parke, ambalaj sandığı maden direği, kömür, emprenye edildiği zaman travers imali ve yakacak odun olarak kullanılır.

KAVAK

Kavakların sürgün verme özellikleri fazladır. Özellikle ılıman ve serin yerlerde, bilhassa akarsu kenarları ve dolma arazide iyi yetişirler. Durgun sulu yerlerde ve ağır topraklarda iyi bir gelişme göstermezler. Genellikle sığ kök sistemi kurarlar.

Ambalaj, kaplama, kontrplak, resim tahtası, makara ve müzik aletleri yapımında kullanılır.

SARIÇAM

Genç yaşlarda uca doğru kısalan dallar oluşturarak gittikçe daralan bir tepe geliştiren Sarıçam düz, dolgun, budaksız, uzun ve kaliteli gövdeler oluşturur. Yaşamakta olduğu geniş alanın ekolojik şartlarına göre 20-50 m arasında boy yapabilir.

Genç gövdelerde, yaşlı ağaçların üst kısımlarında, kalın dallarda "tilki sarısı" rengindeki kabuk gayet ince levhalar halinde ayrılır. Genellikle kuvvetli bir kök sistemi kurar.

Çok çeşitli kullanım yerlerine sahip bulunan odunu oldukça dayanıklı ve reçinelidir. Çok kolay işlenen odunu düzgün ve parlak bir satıh verir, boya cila ve tutkalı kolay emer ve iyi çivi tutar. Bu özellikleri ile sarıçam yapı malzemesi; kapı, pencere, tavan ve taban kaplaması olmak üzere mobilyacılık ve oymacılıkta kullanılır.

KÖKNAR

Uzun, düzgün ve dolgun gövde yapar Sivri tepe oluşturur. Kazık kök sistemine sahiptir.

Bununla birlikte yan köklerin bir bölümü sığ olarak yayma yeteneğindedir. Gölgeye dayanıklı bir ağaçtır.

Nemli ve serin iklim bölgelerinde derin havadar nemli topraklarda iyi yetişir.

Köknar özellikle mobilya, lambri, pervaz, kaplama levhası üretiminde ve inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca, kutu, kafes ambalajı, sandık, fıçı, oyuncak, v.b. yapımında tercih edilir.

TOMRUK